intel

Masaüstüne geçiş Kayıt Giriş

Türkiye'de parlayan tavşan yaptılar!

"Parlayan tavşan" ifadesi insana, uçuk kaçık bir sinema filminden sahneleri anımsatıyor olabilir ancak bu tavşanlar gerçek.

İstanbul Üniversitesi'nde bilim insanları çok ilginç bir gelişmeye imza attılar ve tavşanlara deniz anası DNA'sı enjekte ederek, deniz anaları gibi parlayan tavşanlar doğurmayı başardılar. Deniz analarında bulunan bir genetik kod, ışığı karanlıkta ortaya çıkaran "fosforlu" bir protein içeriyor. Deniz analarının bu özelliği sayesinde, bilim insanları, DNA enejksiyonunun başarıyla gerçekleştirildiğini test edebiliyorlar.

Bilim insanları bu yöntemle, örneğin kedilerin AIDS'i olarak bilinen FIV hastalığına karşı bağışıklığı olan hayvanlardan aldıkları genedik kodu kedilere yerleştirerek kedilerde de bağışıklık sistemi oluşturmayı planlıyorlar. Aynı yöntemin, insan hastalıklarında da işe yarayabileceği düşünülüyor. Ancak insanlar üzerinde genetik araştımalardan bahsedebilmek için henüz çok erken.

Biliminsanları şimdi fosforlu tavşanların, deniz analarındaki gibi fosofrlu protein üretmeye ve genetik olarak bu mirası iletmeye devam edip etmeyeceklerini merak ediyor. Bu sayede, yapılan bağışıklık tedavilerinin hayvanlarda nesilden nesile devam edip etmeyeceği test edilecek.

 

Ek Bilgiler

  • İlgili tarihler: Çarşamba, 25 Mayıs 2016
Bu öğeyi oyla
(2 Oy)
  • batuhan anıl

    ne derseniz diyin bunun insanlığa hiç bir hizmeti yok sonuç tamamiyle insan müsvettelerinin keyfi yüzünden hayvanların eziyet çekmesi.

    posted by batuhan anıl Cumartesi, 17 Ağustos 2013 19:02 Yorum Bağlantısı

Yorum

Yıldız (*) imi ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur. Yorum yazarken, bu alanları eksiksiz doldurduğunuzdan emin olun.

başa dön