intel

Masaüstüne geçiş Kayıt Giriş

Dev kara delik bulundu!

Bilim insanları, Güneş'ten 17 milyar kat daha büyük bri kara delik buldular. Bu buluş, kara delikler hakkında bilinen fiziksel teorileri çürütebilir.

Max Planck Enstitüsünde kara delikleri araştıran bri grup bilim insanı, dünyadan 220 milyon ışık yılı uzakta, küçük bir galaksinin merkezinde, Güneş'ten 17 milyar kez daha büyük bir kara delik keşfetti. Bu boyuttaki bir kara deliğin varlığına ilk kez şahit olunuyor. Her galaksinin merkezinde bir kara delik bulunuyor ancak bu kar delikler, galaksinin toplam hacminin binde biri büyüklükte oluyor. Bu kez bulunan kara delik ise, bulunduğu galaksinin toplam kütlesinin yüzde 14'ünü oluşturuyor.

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Samanyolu galaksisinin merkezindeki kara deliğimiz, Güneş'in sadece 4 milyon katı kütleye sahip. Ancak, yeni keşfedilen kara delik, Güneş'in 17 milyar katı büyüklüğünde. Geçtiğimiz aylarda yapılan bir keşifte ise Güneş'ten 30 milyar kat büyük bir kara delik keşfedilmişti ancak keşfin ölçümleri doğrulanamamıştı. 

Şimdi bilim insanları, bu kadar dev boyutlarda kara delikelrin, nasıl olup da tüm galaksiyi yutmadığını anlamaya çalışıyor ve bu nedenle, kara delikler hakkında bilinen fiziksel teorilerin yeniden yazılmasının gerekeceğini düşünüyorlar.

 

 

 

Ek Bilgiler

 • İlgili tarihler: Pazar, 29 Mayıs 2016
Bu öğeyi oyla
(11 Oy)
 • Mehdi TENSI

  Sonucta karadelik asiri kutlenin kendini engelliyecek bir kuvvet olmamasindan dolayi kendi uzerine cokmesi. Demek ki belli bir kritik kutleden sonra cekirdek ici kuvvetler doyumsuz cekim kuvvetini dengelemeye basliyor olabilir.

  posted by Mehdi TENSI Pazartesi, 03 Aralık 2012 00:49 Yorum Bağlantısı
 • Reyhan KAYA

  iyi de bu 220milyon ışık yılı otede bulunan kara delik belki de 220milyon yıl once galaksimizi yutup şu an bulunduğumuz düzene sokmuş olabilir. bu kadar ölçüm ve hesap yapıp süper teoriler ortaya atan bilim insanlarının bu evrensel zaman kavramını denkleme niye katmadıklarını veya bu değişkenin niçin bir etken değilmiş gibi göz ardı edildiğini merak ediyorum. (aslında uzun zamandır merak ediyordum şimdi denk geldi :) )

  posted by Reyhan KAYA Pazar, 02 Aralık 2012 22:51 Yorum Bağlantısı
 • fakkk

  alemlerarsı geçişkapısı , yıldızkapısı :D

  posted by fakkk Pazar, 02 Aralık 2012 22:40 Yorum Bağlantısı

Yorum

Yıldız (*) imi ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur. Yorum yazarken, bu alanları eksiksiz doldurduğunuzdan emin olun.

başa dön